Új novella



staff-cleaning-the-interior-of-a-restaurant.jpeg

 

ÍRATLAN SORSOK UTAZÁSA


Szalai Csenge talán már kislány korában megfogadta, hogy kicsit mindenkit másként, és máshogyan fog csinálni, mint rajongásig imádott szülei, akik úgy körülbelül kilenc éves kora körül váltak el. Még nagyon elevenen tüskeként élt benne a keserédes emlék, amikor egyszép napon a szülei leülették a nappali szobában a nagyon kényelmes, és komfortos hosszú kanapé közepére, talán csak hogy jobb célpont lehessen a szemükben, és komolyan elbeszélgettek vele:
– Hercegnőm! Te is tudod, hogy apu és anyu rajongásig szeret csak tudod… hát szóval a felnőttek dolgai kicsit mindig byonyolultabbak, mint a gyerkőcöké… - kezdtek mintha csak előre megbeszélték volna, mit fognak majd lányuknak mondani az általánosan begyakorlott szöveget.
– Akkor ti már nem is szerettek…?! – szögezte nekik a kérdést, és ebben a jelentős percben kis híján majdnem kibuggyantak végletekig szomorú könnyei.
– Nyugi drága tündérbogaram! Nincsen semmi baj! – próbálták vigasztalni, nyugtatgatni, igaz változó, vegyes sikerességgel. – Tudod drágám ha majd nagy lány leszel, és rájössz majd bizonyos dolgokra és valószínűleg te is szerelmes leszel majd valakibe, akkor nagyon sok mindent át kell értékelned majd az életedben, hogy kiegyensúlyozott és harmonikus lehess. – kicsit mintha mindketten ködösített diplomatikussággal fogalmazták volna meg aggodó, és ebben a percben mély lelki traumát átélt kislányuk számára, hogy mik az élet valóban fontos, és jelentőségteljes dolgai.
– Ha bármi problémád van édesem anyu és apu mindig melletted lesz! Csak tudod most egyideig anyu lesz veled, de aztán ha jó kislány leszel apu is nagyon szívesen meglátogat! – próbálták menteni még a menthetőt, ám Csenge ezútán egyiküknek sem volt hajlandó hinni, hiszen totálisan megsérült a bizalma mind a két szülőjében.
Aztán néhány év múltán apja megismert egy gyönyörűséges szupermodelt akitől szintén lett két rosszcsont fiacskája, és anyu is bepasizott, így Csenge önhibáján kívül egy nagyon különös és furcsa sztuációban találta magát, ahol hamar megtanulhatta, hogy egyedül csakis önmagára számíthat, és bár megpróbált baráti szövetséget kialakítani újsüttetű kis családtagjaival szíve mélyén azonnal megérezte, hogy ez már korántsem az a boldog és idillikus család, amilyen a régebbi időkben volt, amikor a szülei még együtt voltak.
Amikor betöltötte a tizenhetet bizony jócskán megnyúlt, és karcsúsodásnak indult a testalkata és már mellei is voltak, amik valósággal megijesztették, mert észrevette, hogy szerethető, de sokszor kissé gyanúsan viselkedő mostohaapja bizony-bizony egyre inkább úgy intézi szóban forgó munkáját és ügyleteit, hogy az ő szobája körül sertepertél, vagy keres valamit. Egyszer példának okáért éppen akkor volt a fürdőszobánál, amikor Csenge éppen letusolta magát és törülközőbe igyekezett csavarni feltűzött, nedves haját. Később persze mostohaapja valósággal mindent tagadott és úgy viselkedett, akár egy bárány a farkasok között, és mivel Csenge anyja mindent el is hitt neki, Csenge megint csak úgy érezhette, hogy nincs és talán nem is lehet beleszólása a történések ilyentén alakulásába.
Amikor aztán betöltötte a tizennyolcat ragaszkodott hozzá, hogy kiköltözhessen a nagymamához, ahol legalább biztonságban érezte magát. A nagymama takaros családi házához közel volt egy viszonylag megfizethető árkategóriás konditerem, ahol az ember kicsit formába hozhatta magát, és Csenge elhatározta, hogy egy kicsit edzeni fog főként suli után. Ezzel egy időben egy karatestudióba is beiratkozott, mert rájött arra, hogy egy védtelen, és kiszolgálatott lánynak azért mégiscsak jól jöhet bizonyos önvédelmi fogások, így a héten legalább két alkalommal oda is eljárogatott rendszeresen. Végül aztán kicsivel az érettségi bizonyítvány megszerzése után meg is kapta a fekete övet, és már nem ilyedt meg ha átkellett vágnia a koromsötét éjszakai város forgatagán.
Történt aztán, ahogy imádott nagymamája, aki egy csupaszív asszonyság volt, és anyatigrisek módján foggal-körömmel védelmezte egyszer unokáját a következő télen váratlanul meghalt, és Csenge megint csak azt érezte, hogy olyan egyedül van. Még szerencse, hogy betöltötte a tizennyolcat, így jogi értelemben mivel nagykorúnak számított, és volt azért néhány megbízható vagány csajos barátnője elhatározták, hogy közösen kivesznek egy megfizethető albérleti lakást a városban, és önálló, felnőtt életmódra rendezkednek be ezentúl.
– De hát édesem egészennyugodtan hazajöhetnél hozzánk a mostohaapád is nagyon örülne neki, és a féltestvéreidnek sem volna kifogásuk az ügyben! – próbálta győzködni anyja, ám ha valamit Csenge a fejébe vett, akkor azt tüzön-vizen át keresztül vitte.
Nem sokkal később felvették a bölcsészkarra és filmelméletet mellett magyar szakon is tanulmányokat folytathatott. Több kedvenc professzora és tanára egybehangzó véleménye szerint nagyon nagy tehetséget mutatott a szavak bűvölése terén, és számos főként prózaverset írogatott. Néhány csoporttársában már az egyetemen megfogalmazódott a terv, hogy amennyiben diplomát kapnak bizony meg sem állnak külföldig, hiszen ha továbbra is egy helyben maradnak akkor tatarozni, vagy betonozni fogják őket az igencsak kevése esélyekkel rendelkező munkaerőpiacon.
– Figyuzzatok csajszik! Jó volna Angliába menni, vagy lealább is Nyugatra! Ki akar csatlakozni?! – tette fel végzőskorukban a kérdést az egyik talpraesett hölgyemény, aki később hozzáment valami gazdag külföldi seggfejhez, és azóta a gondtalanok életét élte.
– Én szívesen megpróbálnám… - emelte fel a kezét Csenge, mintha csak az órán felelne.
Amikor végül már kezükbe volt a diploma Csenge mindent gondos aprólékossággal becsomagolt gurulós bőröndjeibe, melyet kedvezményes akcióban vett az egyik szupermarketben, aztán irány külföld.
Bár az első három-négy hónapban úgy járták csajos barátnőivel a várost, akár csak a minden újdonságra, vagy épp szenzációra éhes turisták; minden nevezességet egy nap akár többször is, aztán később pedig beültek mindannyian egyfrissen fogott rántott nyelvhalfilére és hozzávaló sült krumplira. Sokszor ez volt mindennapi eleségük. Csenge bár kezdetben valósággal rettegett angolul megszólalni, és beszélni idővel egészen feltalálta magát, és kezdetben több bébiszitter állást is sikeresen elvállalt, így új ismerősökre, és barátokra tett szert. Aztán később egy Michlein-csillagos eléggé menő, és puccos étteremben kezdett pincérnőként dolgozni, ahova – nagy általánosságban –, a városi felfuvalkodott elit is járt, és sokszor egy-egy angol színész. Sajnos megtörtént, hogy egyszer-egyszer önkéntelenül is a fenekébe csíptek főként a korosodó, sörpocakot növesztett üzletemberek, és Csenge egyszer-kétszer ezt még el is nézte, de amikor voltak napok, amikor egyszer vagy öten akartak rajta popsit taperolni, hogy elegáns bosszút álljon úgy hozta ki az illetők asztalához a tűzforró levest, hogy az merő véletlenségből egyenesen a méregdrága öltönyt viselő, korosodó üzletember ölében landolt ezzel kiadós, zsigeri fájdalmakat okozva szottyat golyóinak.
Az egyik rizikósabb, bulizós este után, amikor betévedt néhány részegeskedő, kamasz suhanc és előbb verbálisan, később már testileg is kekeckedtek, és inzultálni kezdték a törzsvendégeket Csenge végül úgy döntött, hogy munkaköri szabályzat ide, vagy oda, de móresre tanítja ezeket a szánalmas kis pisiseket.
– Megkérnélek benneteket, hogy hagyjátok el az értterem helységét! – fogalmazott kimérten, tört akcentussal bíró angolsággal.
– Igen, kisanyám?! Vagy mi lesz?! – kekeckedtek vele továbbra is, míg az egyik suhanc egyenesen azarcába fújta a cigifüstöt, mely összekeverdett időközben a töményen elfogyasztott, kiadós alkoholmennyiséggel.
– Én szóltak kedves uraim! – erre úgykirángatta a most jócskán megilletődött suhancképű kamaszsrácot a székről, hogy az köpni-nyelni is alig bírt, hogy egy lány intézte el őt. Csengének sem kellett több a részegeskedő ötfős sráctársaság az est hátralévő részét egy félreső sikátoros utcában töltötte méghozzá ormótlan nagy szmeteskonténerek társaságában, amikből csatornabűzszerű bűz szivárgott.
Mondani sem kell, hogy ennek a kis incidensnek hamar híre men, mert – mint később kiderült –, egy feltörekvő újságíró riporter is éppen az érretemben tartózkodott akkor, és már a következő nap meg is jelent a helyi vezető lapbban, hogy egy magyar származású karatés amazon vetett véget a tetlegességig is elmérgesedhető csetepaténak. Csenge így egyik percről a másikra megbecsült, elismert és híres ember lett. Néhány angol híresség és színész is miután megvacsorázott előszeretettel ment oda, hogy csupán csak egy-két szót válthasson a karakán, és talpraesett ifjú hölggyel.
Aztán, ahogy az lenni szokott egyik este újfent egy baráti társaság érkezett az étterembe. Afféle puccos, öltönyös nagyágyúk, és szupermodel alkatú hölgyek társaságában. Mint később kiderült az egyik üzletembernek születésnapja volt, és azt ünnepelte a díszes társaság. Talán csak a sors különös szeszélye, vagy tréfája lehetett, hogy éppen Csengének kellett a kissé termetes zsúrkocsival egyensúlyoznia, melyen legalább háromemeletes tortaköltemény ékeskedett legalább negyvenszál égő gyertyával. Mikor nagy ügyeséggel, és kisebbfajta zsonglőrökhöz méltó mutatvánnyal kiért az ötfős társaság asztalához, és óvatosan áttette a tortacsodát az asztal közepére és meggyújtotta a tűzijátékokat, melyek petárdái tüstént szikrákat vetettek amikor szerényen gratulálni szeretett volna az ünnepelt üzletembernek egy jelentős pillanatban szemeik összekapcsólodtak, és mintha azonnal megállt volna bennünk az ütő.
Onnantól kezdve nem volt vitás, hogy vonzónak, és nagyon is szimpatikusnak találták a másikat, és – főként a sármos üzletember mindent el is követett, hogy folyamatosan láthassa a különleges és karakán magyar lányt. A kedvéért még pár darab magyar szót is megtanult, csakhogy azonnal lenyűgözze, és egyik este után, miután Csenge fáradtan éppen menni készült az étteremből a férfi magyarul szólalt meg, és érdeklődött, hogy hogyan telt a napja.
Amikor Csenge szabadnapot kapott az üzletember férfi kedvesen visszament az étterembe és megkérdezte, hogy hol lakik, mire útba igazították. Mint később kiderült a férfi legalább száz szál, friss vörös rózsát vett egy tetszetős kis csokorral, és hozzávaló névjegykártyával, és addig toporgott a barátságtalan esőben, míg Csenge egyik barátnője be nem hívta a lakásba. Csenge valósággal szóhoz sem jutott. Még soha senki sem kedveskedett neki virágcsokorral, és ráadásul ennyi szebbnél szebb rózsával, melyek kész vagyonba kerülhettek. Nem győzött valamit elmotyogni jócskán hebegve, mire az üzletembernek az a spontán ötlete támadt, hogy az egész napot jó volna közösen tölteni.
Így történt hogy Csenge és csajos barátnői egy hamisítatlan angol várkastélyban és annak mesebeli tájain töltötték szabadságuk hátralévő részét. Az üzletember gondoskodott mindenről. Hogy mi mennyibe került azt sosem tudták meg, elvégre, ha valakit vendégségbe hívnak meg sosem kérdezi meg az árakat, nem igaz?!
Csengét valósággal lenyűgözte a Bronte-nővérekre, és Jane Austen-regényekre hasonlító angol vidék meseszerűsége. Egy hangulatos kis rózsalugasban rátalált egy kényelmes kerti hintára és volt, hogy órákon át hintázott, miközben a kis patak csordogáló vízét bámulta maga előtt. Ilyenkor egyikük sem szólt egyetlen szót sem. Mintha szavak nélkül is tökéletesen megérthették volna egymást.
Végül az utolsó vakációs napon az üzletember titokzatosan kezdett viselkedni, aztán végül az ebéd elfogyasztását követően odament Csenge asztalához, letérdelt hozzá, és odaadott egy kis négyzet alakú dobozkát, majd fölette neki a nagy kérdést, persze tört magyasággal:
– Akarsz-e feleségemmé lenni…? – hangja felelős komolyságról tanúskodott.
Csenge még sosem volt ilyen különleges helyzetben, nemlehet tehát csodálkozni azon, hogy mennyire mgdöbbentette valósággal ez az egész.
– Ó… ez aztán váralanul ért… - vallotta be talán még saját magának is fennhangon. – Kaphatok egy ici-pici gondolkodási időt?! – kérdezte sugárzón, mosolyogva vőlegényét, aki kicsit szomorúvá lett, amiért nem egyértelmű választ kapott.
Csenge néhány hónappal később mondott csak igent a férfinak, mert alaposan átszerette volna gondolni ezt az egészet, és mi főbb egyáltalán nem szeretett volna komolytalannak, vagy határozatlannak látszani. Anyját és mostohaapját csupán később értesítették a nagy eseményről, akik már nagyon régóta nem is hallottak külhonba szakadt családtagjukról, ezért érhető, ha kissé bosszúsak voltak, amiért úgy érezhették, hogy őket minden lényeges és fontos döntésből szándékosan kihagyták.
Csenge később felmondott az étteremben, ahol pincérnősködött és miután gyönyörűséges kislánya született úgy döntött, hogy home office-szerű vállalkozást próbál tető alá hozni. S ahogy egyszer-egyszer a büfiztetések, plenkázások, és pillanatnyi pihenők közt végig gondolta eddigi életét, még talán kicsit jogosan is büszke lehetett magára.